7 marca 2021
Zespół Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN ds. Programu Obserwacji Ziemi COPERNICUS

Aktualności

Natężenie suszy na obszarach rolniczych

Centrum Teledetekcji IGiK monitoruje kondycję i warunki zagrożeń roślin uprawnych w okresie wzrostu. Na bazie zdjęć satelitarnych Terra MODIS zostały opracowane modele wykorzystujące temperaturę powierzchni czynnej dla oszacowania natężenia suszy na obszarach rolniczych.

Bezśnieżna i ciepła, zima uniemożliwia retencję wody w glebie, dlatego najnowsza mapa suszy dla przełomu marca i kwietnia 2020 roku opracowanego na podstawie zdjęć satelitarnych MODIS wskazuje na występowanie suszy na obszarach rolniczych i łąkowych w poszczególnych  rejonach Polski. Susza dotknęła obszary w województwie kujawsko – pomorskim, zachodnio-pomoskim, wielkopolskim, opolskim, łódzkim oraz lubelskim.

Aktualny stan trwającej suszy prezentujemy na mapie o rozdzielczości 1km2 opracowanej na okres 29 marca - 5 kwietnia br.

Zasoby dotyczące warunków wzrostu upraw rolniczych można znaleźć na stronie Monitorowanie suszy rolniczej. Zajmujemy się również modelowaniem wysokości plonów zbóż i rzepaku. Nasze prognozy znajdują się w sekcji Prognozowanie plonów

15 kwietnia 2020

Burza piaskowa nad Saharą

Kilka dni temu nad Afryką Zachodnią i Północną doszło do powstania bardzo silnej burzy piaskowej. Ogromna chmura saharyjskiego pyłu połączyła Saharę z wyspami Kanaryjskimi i sparaliżowała ten region. Zjawisko owych silnych, afrykańskich wiatrów nazywane jest Calima. Wiatry te powstają poprzez bardzo silny wiatr, który wędrówkę swą rozpoczyna jeszcze w Afryce Wschodniej. Następnie przemieszczając sie przez Saharę zabiera potężne ilości piachu. Tak silnych wiatrów nie odnotowano w tej części Afryki od prawie 30 lat

Rozgrzane, pełne piachu powietrze nasuwa się ponad powietrze chłodniejsze zalegające nad Atlantykiem u północno-zachodnich wybrzeży Afryki. Dzięki temu zjawisku, gorące powietrze, a wraz z nim potężne ilości piachu wędrują daleko na zachód, “ślizgając się” niejako po powietrzu chłodniejszym, położonym poniżej. W skrajnych wypadkach potężne ilości piasku docierają nad Wyspy Kanaryjskie. I dokładnie tak zdarzyło się podczas ostatnich dni.

26 lutego 2020