7 marca 2021
Zespół Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN ds. Programu Obserwacji Ziemi COPERNICUS

Aktualności

Nowonarodzona góra lodowa

W ubiegłym tygodniu miało miejsce oderwanie się olbrzymiej góry lodowej od lodowca Pine Island Glacier (PIG) na Antarktydzie. Szczelinę po raz pierwszy zauważono już w październiku 2019. Pęknięcie miało 30 km długości oraz 60-100 m głębokości i sięgało do powierzchni morza. Takie zjawisko zwane jest cieleniem się lodowca a jego skutkiem jest powstawianie gór lodowych. Oderwany fragment lodowca  ma powierzchnię 300 km², co jest wielkością porównywalną do powierzchni Malty. Krótko po oderwaniu góra rozpadła się na mniejsze części, co doskonale widać na zobrazowaniach z satelity Sentinel-2.

Lodowiec Pine Island to jeden z najpotężniejszych jęzorów zamarzniętej wody spływających z zachodniej Antarktydy. W ostatnich latach badacze zauważyli, że dość znacznie "wyszczuplał", co przypisuje się ociepleniu klimatu, które w zachodniej Antarktydzie jest dość mocne.

Naukowcy zamierzają monitorować nowonarodzoną górę lodową. Topniejąc, będzie mocno wpływać na morski ekosystem, zmieniając zasolenie wody i zrzucając do oceanu nagromadzone w lodzie kawałki skał. W końcu dostanie się w obieg Dryfu Wiatrów Zachodnich, czyli potężnego prądu morskiego obiegającego Antarktydę z zachodu na wschód.

Zobrazowania w podczerwieni z 1 lutego oraz 11 lutego 2020r ukazują cielenie się lodowca.

 

18 lutego 2020

Sentinel-2 obserwuje postępy budowy szpitala w Wuhan

W zaatakowanym przez koronawirusa Wuhan w ciągu zaledwie 10 dni powstał wyspecjalizowany tymczasowy szpital. Postępy prac są widoczne również z kosmosu na zobrazowaniach z satelity Sentinel-2 zarejestrowanych 20 stycznia oraz 4 lutego 2020 r. Na czerwono oznaczono aktualny zasięg budowanego szpitala.

11 lutego 2020