20 października 2021
Zespół Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN ds. Programu Obserwacji Ziemi COPERNICUS

Aktualności

Burza piaskowa nad Saharą

Kilka dni temu nad Afryką Zachodnią i Północną doszło do powstania bardzo silnej burzy piaskowej. Ogromna chmura saharyjskiego pyłu połączyła Saharę z wyspami Kanaryjskimi i sparaliżowała ten region. Zjawisko owych silnych, afrykańskich wiatrów nazywane jest Calima. Wiatry te powstają poprzez bardzo silny wiatr, który wędrówkę swą rozpoczyna jeszcze w Afryce Wschodniej. Następnie przemieszczając sie przez Saharę zabiera potężne ilości piachu. Tak silnych wiatrów nie odnotowano w tej części Afryki od prawie 30 lat

Rozgrzane, pełne piachu powietrze nasuwa się ponad powietrze chłodniejsze zalegające nad Atlantykiem u północno-zachodnich wybrzeży Afryki. Dzięki temu zjawisku, gorące powietrze, a wraz z nim potężne ilości piachu wędrują daleko na zachód, “ślizgając się” niejako po powietrzu chłodniejszym, położonym poniżej. W skrajnych wypadkach potężne ilości piasku docierają nad Wyspy Kanaryjskie. I dokładnie tak zdarzyło się podczas ostatnich dni.

26 lutego 2020

Nowonarodzona góra lodowa

W ubiegłym tygodniu miało miejsce oderwanie się olbrzymiej góry lodowej od lodowca Pine Island Glacier (PIG) na Antarktydzie. Szczelinę po raz pierwszy zauważono już w październiku 2019. Pęknięcie miało 30 km długości oraz 60-100 m głębokości i sięgało do powierzchni morza. Takie zjawisko zwane jest cieleniem się lodowca a jego skutkiem jest powstawianie gór lodowych. Oderwany fragment lodowca  ma powierzchnię 300 km², co jest wielkością porównywalną do powierzchni Malty. Krótko po oderwaniu góra rozpadła się na mniejsze części, co doskonale widać na zobrazowaniach z satelity Sentinel-2.

Lodowiec Pine Island to jeden z najpotężniejszych jęzorów zamarzniętej wody spływających z zachodniej Antarktydy. W ostatnich latach badacze zauważyli, że dość znacznie "wyszczuplał", co przypisuje się ociepleniu klimatu, które w zachodniej Antarktydzie jest dość mocne.

Naukowcy zamierzają monitorować nowonarodzoną górę lodową. Topniejąc, będzie mocno wpływać na morski ekosystem, zmieniając zasolenie wody i zrzucając do oceanu nagromadzone w lodzie kawałki skał. W końcu dostanie się w obieg Dryfu Wiatrów Zachodnich, czyli potężnego prądu morskiego obiegającego Antarktydę z zachodu na wschód.

Zobrazowania w podczerwieni z 1 lutego oraz 11 lutego 2020r ukazują cielenie się lodowca.

 

18 lutego 2020