21 maja 2022
Zespół Komitetu Badań Kosmicznych i Satelitarnych PAN ds. Programu Obserwacji Ziemi COPERNICUS

Czy to nas czeka w przyszłości?

19 sierpnia 2021

Grecja to kolejny kraj, który w tym roku został nawiedzony przez niszczycielskie pożary, a który  walczy z pożarami od początku sierpnia. Mieszkańcy niektórych regionów zobaczyli niebo dopiero w ubiegły czwartek, gdyż zza dymu nie było go zupełnie widać.

Jednym z najbardziej dotkniętych pożarami regionów była Eubea (Evia), wyspa na wschodzie kraju, strawiona przez żywioł, który rozpoczął się 4 sierpnia. W ciągu kilku dni żywioł strawił niemal 51 tys. hektarów Eubei. Najbardziej ucierpiał północny region wyspy. Olbrzymie straty i zmiany terenu pokazał na zdjęciach satelitarnych Copernicus, unijny program obserwacji Ziemi.

Pożary opanowały również rejony: Skamnaki, Desfina i Karea we wschodniej części półwyspu Mani na południowym Peloponezie.

W sumie od 29 lipca do 12 sierpnia w Grecji spłonęło 100 tys. 874 hektarów lasów i gajów oliwnych, jak wynika z obliczeń AFP na podstawie danych Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasów (EFFIS).

Pożary w Grecji były efektem największych od ponad trzech dekad upałów w tym kraju. "Kryzys klimatyczny jest tutaj i pokazuje nam, że wszystko musi się zmienić" - powiedział w czwartek premier Grecji Kyriakos Micotakis, dodając, że jest gotowy na "odważne zmiany". "To wspólny kryzys nas wszystkich" - podkreślił.

/upload/files/S2L2A-timelapse_(2)(1).gif